YENİ ÜRÜN

Selecto Gıda/İçecek Sanayi Filtrasyon Sistemleri

Post-mix Filtreleri

Big-Bubba Kartuj Filtreler

FILTRAN KARTUJ FİLTRELER

NSF Onaylı Antiskalantlar

SERAMİK MEMBRANLAR

VIPOL ANTİSKALANTLAR 

 MEMBRAN YIKAMA KİMYASALLARI  

ALGASİD - YOSUN ÖNLEYİCİ

 

Bize Ulaşın :

Ferhatpaşa Mh. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:28/A

Ataşehir/İstanbul

Tel:0216 660 04 10 -11

Fax: 0216 660 04 71


e-mail: info@ceyka.com.tr

 

 

 

 

 

 

ECORO TERS OZMOZ SİSTEMLERİ

  

 

o Kuyu-Şebeke Suyu Ters Ozmoz Sistemleri

o Denizsuyu Ters Ozmoz Sistemleri

o Ultra Safsu Sistemleri

o Tekne ve Yatlar İçin Tatlı Su Yapıcılar ( Watermakers ).....Detay için tıklayınız

o Gıda Sanayi için konsantrasyon sistemleri

o Kimya sanayi için konsantrasyon ve saflaştırma sistemleri

 

Ozmoz doğada gerçekleşen doğal bir olaydır. Şöyle ki ; yarı-geçirgen bir membranın iki tarafında sıvı bulunur. Bu iki sıvının içindeki iyonların konsantrasyonu birbirinden farklıysa yüksek konsantrasyona sahip sıvı tarafına doğru düşük konsantrasyonlu sıvıdan bir su geçişi olur. Yarı geçirgen membrandan sıvı geçişi olur ancak iyon geçişi olmaz. Doğa bunu her iki akışkanın iyon konsantrasyonunu eşitlemek yani dengeye getirmek için gerçekleştirir. Böylece yüksek konsantrasyonlu sıvıya doğru bir saf su akışı olduğu için bu sıvının içindeki iyon konsantrasyonu düşmeye başlar. Düşük konsantrasyondaki sıvı miktarı da azaldığından bu sıvıda konsantrasyon yükselmeye başlar. Böylece iki sıvı arasındaki konsantrasyon farkı azalarak eşitlenir yani dengeye ulaşır.
 
Ters ozmoz prensibi bu doğal olayı ters yönde uygulayarak saf su elde edilmesi işidir. Yani yüksek konsantrasyonlu sıvı bölgesine yüksek basınç uygulayarak(Ters ozmoz basıncından çok daha yüksek) yüksek konsantrasyonlu sıvıdan düşük konsantrasyonlu sıvıya saf su geçişine neden olur. Böylece yüksek konsantrasyona sahip sıvının iyon konsantrasyonu gittikçe artar ve sistemden deşarj edilir. Düşük konsantrasyonlu sıvıya doğru saf su geçişi olduğundan bu sıvının konsantrasyonu gittikçe düşerek saf suya yaklaşır(permeate) ve arıtılmış su olarak kullanıma sevk edilir.
 
Arıtılan su(permeate) kimyasal, fiziksel ve bakteriyolojik olarak saftır.
 

Ters ozmoz sistemlerinde kullanılan ve arıtma işleminin gerçekleştiği membranlar hamsu içindeki bazı iyonlara karşı oldukça hassastırlar ve bu sebeple iyi bir ön arıtma sistemine ihtiyaç duyarlar.